Wirtualne zwiedzanie szkoły

Licznik odwiedzin

Odsłon : 749608
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w tym roku zostało wyznaczone na 7 września. Para Prezydencka

zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2. Dym – Maria Konopnicka

3. Katarynka – Bolesław Prus

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

W naszym mieście organizatorem Narodowego Czytania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego, a współorganizatorami Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski oraz Tomaszowski Dom Kultury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt  z  dziełami polskiej literatury.

W sobotę 7 września  2019 roku w Tomaszowskim Domu Kultury młodzież z koła teatralnego, działającego w naszej szkole, zaprezentowała Katarynkę- nowelę B. Prusa. W poszczególne role wcielili się: Michał Koniec- Pan Tomasz, Jakub Wenc - stróż Kazimierz, Gabriela Pliszka-niewidoma dziewczynka, Wiktoria Rzemieniuk- mama dziewczynki, Martyna Zaborniak - narrator.

Dziękujemy młodzieży  za aktywny udział  w akcji propagującej znajomość literatury narodowej.

 

Narodowe czytanie